Tappancsvilág

www.tappancsvilag.hu



Navigáció : Hírközpont

Kutyafajták további jellemző betegségei |
2011.05.24.
Címkék: betegség, egészségvédelem, genetika, kutya, kutyatenyésztés

Kancsalság, combnyak elhalás, imbolygás és a többi kór, ami egyes kutyafajtákban gyakrabban fordul elő, mint másoknál.


A Tappancsvilág webstatisztikája szerint ebben az évben az olvasottsági bajnokunk a Kutyafajták jellemző betegségei című cikk volt. Szerkesztettünk neki egy versenytársat, és kíváncsian várjuk, utoléri-e a letöltések számában a kutyafajták további betegségeiről szóló összeállítás.

A basenjit egzotikus származása mellett azért is nyomban megkedveltük, mert nem egy kifejezetten fecsegő alkat. A kistermetű, rövid szőrű, hazánkban ritkán látható eb a fiatalkori nephropathia nevű vesebetegségben és enzimdefekt által előidézett vérszegénységben is szenvedhet. A Perzisztáló Pupilla Membrán a basenji esetében öröklött terheltségként került leírásra. A szem fejlődése során a magzatokban egy pigmentált szövetréteg fedi a pupillát, ami a születés körül visszafejlődik. Maradványait néha fel lehet fedezni az egészen fiatal kölykökben a szemek kinyílásakor. Az esetleg hátramaradó szövetfoszlányok általában nem okoznak látásromlást. A basenji egyik gyenge pontja a látásban is zavarokat okozó hártya a pupilla előtt.

A lenyűgözően intelligens border collie címlapsztár is volt már nálunk. Aki még nem látta, mindenképpen nézze meg, amint csaholás és a birkalábak utáni kapkodás (a puli bele is csipkedhet) helyett átható tekintetével tereli a jószágot. A border collie kutyáknál örökletes háttérrel előfordulhat egy rejtélyes tárolási betegség, a lipofuscinosis. A pigmentanyagoknak az idegszövetbeni kóros lerakódása működési zavarokhoz vezet az idegrendszerben, eltompulást, vakságot, abnormális viselkedést eredményezve.


Hazánkban ritkán találkozunk a bohókás boston terrierekkel, pedig a társasági kutyák legnemesebb képviselői és a kutyatársaságok örökmozgó mókamesterei közé tartoznak. A barátságos apróságok örökletes problémái között ismertek a kancsalság, a diabetes insipidus nevű, sok víz ivásával és nagy mennyiségű vizelet ürítésével járó anyagcsere-betegség, a microphtalmia, azaz abnormálisan kicsiny szemgolyó és a rendkívül súlyos elváltozásnak számító, életképtelenséggel egyenhemivertebra.

Az ágyúgolyó Jack Russell szintén szerepelt már a híreinkben. A megállíthatatlan kis szőrmotor örökölt betegségei között az ataxia, azaz a mozgás összerendezetlensége, imbolygás, támolygás előfordulhat. A vidám terrier gyenge pontja lehet a szeme. A szemlencse leválhat a függesztő rostjairól és szabadon mozogva a szem belsejében leggyakrabban közvetlenül a szaruhártya belső felülete mellett rekedhet. Ezzel nem csak a normális látás válik lehetetlenné, de a csarnokvíz elfolyása is, ami a szem belső nyomásának növekedéséhez, zöld hályog = glaukóma kialakuláshoz vezethet. A leginkább 4 éves kor körül előforduló betegség sürgős műtéti beavatkozást igényel. A tibeti terriernél, fox terriernél, a Jack Russell esetében, a jagd- és a többi terriereknél soha nem szabad könnyelműen venni a látásromlás és szemproblémák megjelenését.

A gazdájukhoz erősen ragaszkodó, csupaszív staffordshire terrierek a sportos kedvencek közé tartoznak. Bár nem kifejezetten mini méretű ebek, mégis sújthatja őket az apró kutyák egyik réme, a Legg-Calve-Perthes kór, annak is az egyik különleges változata, amelynek során nem a combcsont feje, hanem a combnyak hal el. A szörnyű fájdalmakkal járó betegségben a combnyak megroggyan, ékelődik és tartósan fennálló gyulladás kiváltójává válik.


A pekingi talán kevésbé divatos mostanában, pedig aki megismeri ennek az okos, ragaszkodó, szeretetre méltó, földszintes ebnek a jellemét, az a hőscincér megnyilvánulásokat is mosolyogva fogadja majd. A rövid orr a tenyésztői munka eredménye, ahol az arckoponya megrövidülésével az arc bőre nem tartott teljesen lépést, és a ráncolódás több gondot is okozhat. (Mopsz és bulldog: ugyanez a cipő.) A felgyűrődött bőrön a szőrszálak elérhetik a szemet és a szaruhártyát folyamatosan dörzsölve állandó gyulladást, súlyos esetben a szem elvesztéséhez vezető folyamatot idézhetnek elő.

A skót juhász hosszú szőrű változatának jeles képviselője, Lassie kalandjainak Hollywood-i tálalását követően a fajta népszerűsége valósággal szárnyalt, ami a tenyésztett példányok létszámára és egy szembetegség előfordulási gyakoriságára is hatással volt. A collie szem anomália (CEA) egy veleszületett szembetegséget jelent, amely nem kizárólagosan csak a skót juhász fajtában fordul elő. A CEA a szem fejlődésének egy zavara, amelynek során az ideghártya, az érhártya, a látóideg és az ínhártya károsodik, legtöbbször mindkét szemen. A károsodás mértéke széles skálán változhat,  a tulajdonos által nem is észlelt szinttől a teljes vaksághoz vezető fokozatig. Ez a betegség a skót juhász (collie) és a shetlandi juhász (sheltie) fajtákban a legelterjedtebb. A szemfenékvizsgálattal és genetikai szűrésekkel igazolni lehet a szemkárosodás meglétét vagy hiányát. Az állatorvosok műszeres vizsgálattal a 6-8 hetes kölykökben tudják a legkönnyebben kimutatni a CEA korai jeleit. A betegség gyógyítása jelenleg nem ismert, viszont a genetikai háttér bizonyítottnak tűnik, ami kétszeresen felveti a tenyésztők felelősségét. Kizárólag CEA mentes minősítéssel rendelkező kutyát szabad bevonni a tenyésztésbe. Ha mindkét szülő mentes, akkor is lehet esély beteg kölyök születésére, de  rendszeres szűrővizsgálatokkal jelentősen vissza lehetne szorítani a betegség elterjedését.

Fotók: OTAM Kft., minden jog fenntartva




Kedvenc fotónk

Fotógalériák


Kattintson a képre a galéria megtekintéséhez!

{{VOTE}}

Tudta-e?
Az emlődaganatok a kutyák daganatos betegségeinek közel 50%-át adják.

Lap tetejére
  Jogi nyilatkozat  
2007. World of Paws - All rights reserved